LED dimmer Switch DC12V-24V 30A Regulator Adjustable Controller Suitable for LED Light Strip LED Lighting dimmer
★★★★★ 4.4 121 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.arcomecsrl.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
DimmersLED dimmer switch DC12V-24V 30A regulator adjustable controller suitable for LED light strip LED lighting dimmerInput: 12V - 24VOutput: 360W 12V-24V (0-30A)Dimensions (L x W x H): 86 x 62 x 20mmColor: Ivory Silver BlackWorking temperature: -20~60℃Function: knob dimmingModel: LED DimmerMaterial: Aluminum / PlasticMaximum load power: 360W/720WOrigin: Mainland ChinaProduct Type: Dimmer
  • Dimmers
Color One Color
Model NTMNANJJ
Terminal Blade
Brand Name NTMNANJJ
Unit Count 1.0 Count
Part Number NTMNANJJ
Switch Type Bipolar Transistor
Circuit Type 1-way
Contact Type Normally Closed
Manufacturer NTMNANJJ
Mounting Type DIN Rail Mount
Connector Type Clamp
Current Rating 1 Amps
Operation Mode OFF-NONE-ON
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Number of Items 1
Contact Material Alloy Steel
Operating Voltage 1 Kilovolts
Specification Met UL
Number of Positions 1
Lower Temperature Rating 1 Degrees Celsius
Upper Temperature Rating 1 Degrees Celsius
International Protection Rating IP00
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
121 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (98)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (13)