ETCR030A Clamp Leakage Current Sensor Probe AC Current Meter Tester 0.00A~300A Measurement Range 0.01A Resolution with 3.5mm Audio Plug Output Interface
★★★★★ 4.1 125 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.arcomecsrl.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Main Function: 1:Detecting of AC current, phase, power energy, power, power factor, harmonic. Apply to oscilloscope, harmonic analyzer, Power fault analyzer and so on industrial control device 2:Range :0.00A~300A 3: Turn Ratio/Output Voltage :3000:1 /0~3V(30Ω) 4: Resolution : 0.01A 5: Accuracy Class :1.0 6: Safety class: CATⅢ600V 7: CT structure :clamp 8: Clamp Size :25mm×30mm Technical Specifications Function:Detecting of AC current, phase, power energy, power, power factor, harmonic. Apply to oscilloscope, harmonic analyzer, Power fault analyzer and so on industrial control device Range:0.00A~300A Resolution:0.01A Accuracy Class:1.0 Phase Error: ≤2° Turn Ratio/Output Voltage: 3000:1 / 0~3V(30Ω) Reference Load:≤30Ω / ≥100KΩ Clamp Size: 25mm×30mm Weight:180g Output Interface:Shielded wire 2m, wire terminal interface:BNC plug(Can be customized) Frequency:45Hz~100KHz Insulating Strength:AC 3700V/rms ( between the core and coil) Safety Clas:CATⅢ600V Output Method:Current sensing output Working Temperature:-15℃~50℃
UPC 710877210432
Color Grey+Blue
Brand Name HFBTE
Item Weight 180 Grams
Manufacturer HFBTE
Item Dimensions 5.39 x 1.57 x 0.77 inches
Measurement Type Multimeter
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
125 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (96)
4 stars
7% (9)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (13)